Ako sa starať o poťahové látky?
Pekný vzhľad a trvácnosť poťahových látok závisí najmä od udržiavania ich čistoty.
Štruktúra poťahových látok sa odlišuje od odevných látok, a preto sú oveľa citlivejšie na stálosť farieb a väčšinu z nich z tohto dôvodu nie je možné prať. Takmer všetky interiérové textílie sú namáhané slnečným žiarením. Teplo slnečných lúčov ničí pevnosť väčšiny vlákien používaných v poťahových látkach.
Extrémne teplotné rozdiely môžu byť ničivé pre čalúnený nábytok. Teplé radiátory alebo vykurovacie potrubie môžu vysušiť vlákna látok a spôsobiť vyblednutie farieb. Studený suchý vzduch z klimatizácií môže nepriaznivo pôsobiť na látku a samotný nábytok. Preto nie je vhodné skladovať čalúnený nábytok v pivničných alebo horúcich podkrovných priestoroch.
Prach a častice piesku sú abrazívne materiály a negatívne ovplyvňujú životnosť látky. Preto odporúčame pravidelné vysávanie čalúneného nábytku vhodnými nástavcami každý týždeň. Pre dôkladné vyčistenie čalúneného nábytku je vhodné využiť služby odborníkov.
Extrémne potenie, kožný maz, kyselina mliečna, ktorá je súčasťou niektorých kozmetických prípravkov, môžu zničiť farebný pigment bavlnených vlákien a spôsobiť vyblednutie. Podobne citlivé však môžu byť aj rôzne syntetické vlákna, z ktorých sa súčasné poťahové látky vyrábajú. Zloženie a farebná stálosť látky sú dva základné faktory ovplyvňujúce možnosti odstraňovania nečistôt.
Škvrny možno odstrániť vlhkou jemnou špongiou, rôzne handričky nie sú vhodným prostriedkom na čistenie, aby nedošlo k poškodeniu látky. Nikdy nepoužívajte horúcu vodu alebo paru. Väčšina čistiacich prostriedkov obsahuje alkalické látky, ktoré môžu negatívne vplývať na farebnú stálosť, príp. pevnosť vlákien, preto odporúčame vyskúšanie takéhoto čistiaceho prostriedku na skrytom mieste čalúneného nábytku. Opatrnosť pri používaní sprayových čistiacich prostriedkov je taktiež na mieste, pretože nerovnomerná aplikácia čistiaceho prostriedku sa môže líšiť z miesta na miesto a tak ovplyvňuje povrchovú úpravu látky.
Aké zmeny vzhľadu sú počas používania bežné?
Pri používaní čalúneného nábytku je normálne, že skôr či neskôr dôjde k zmene vzhľadu poťahovej látky pôsobením rôznych faktorov. Na väčšine poťahových látok sa opotrebenie objaví v dôsledku trenia. Pilling – vytváranie malých guľôčok, alebo fuzzing – vytváranie krátkych chĺpkov môže nastať aj pri bežnom používaní. Pilling závisí od rôznych faktorov, napr. povaha látky, vzor tkania, štruktúra látky, spôsob sedenia a aj samotný spôsob používania.
Pilling je prirodzená vlastnosť všetkých textilných vlákien a nejedná sa o predčasné opotrebenie alebo zníženú kvalitu látky. Prirodzený pilling nie je dôvodom na reklamáciu a na udržiavanie je vhodné použiť odžmolkovač.
Čo poškodzuje poťahové látky?
- Slnečné žiarenie – ničí pevnosť textilných vlákien, spôsobujú vyblednutie
- Teplé radiátory alebo vykurovacie potrubia – vysušujú vlákna, spôsobujú vyblednutie
- Prach – abrazívne častice ničia štruktúru látky – odporúčame pravidelné vysávanie vhodnými nástavcami
- Extrémne potenie, kožný maz, kozmetika – ničia farebný pigment
Ako správne odstraňovať nečistoty?
- Škvrny – vlhkou jemnou špongiou, nie horúcou vodou alebo parou
- Prach - pravidelné vysávanie vhodnými nástavcami
- Tepovanie - šampónovanie – len u odborníkov
Čo možno považovať za bežné opotrebenie poťahovej látky?
- Pilling – vytváranie malých guľôčok / žmolkovanie – je prirodzená vlastnosť – do určitej
miery sa nejedná o predčasné opotrebenie – používanie odžmolkovačov
- Fuzzing – vytváranie krátkych chĺpkov – odstránenie vysávaním